2017 Cuba-Rushford XC Results

                       
                     WWW.VSATHLETICS.COM

USE COUPON CODE TRACKQUA and SAVE 15%

Event 1  Girls 5k Run CC JH Girls
=======================================================================          
    Name                    Year School                  Finals  Points          
=======================================================================          
  1 #299 Anderson, Aubrey      7 Northern Potter-PA    10:13.33    1             
  2 #393 Skalos, Hannah        8 Seneca-PA             10:14.12    2             
  3 #258 Hartner, Maddie       8 North East-PA         10:17.20    3             
  4 #304 Martin, Courtney      8 Northern Potter-PA    10:33.70    4             
  5 #417 Gregory, Jenna        8 Smethport Area-PA     10:33.83                  
  6  #10 Porterfield, Isabel   7 Allegany-Limestone    10:33.95    5             
  7 #395 Stempka, Emily        8 Seneca-PA             10:39.29    6             
  8 #392 Schneider, Lauren     8 Seneca-PA             10:45.89    7             
  9   #8 Napolean, Angelina    7 Allegany-Limestone    10:49.28    8             
 10 #384 Kimmy, Dani           7 Seneca-PA             11:00.49    9             
 11 #262 Post, Maya            7 North East-PA         11:04.55   10             
 12 #305 Martin, Rebecca       7 Northern Potter-PA    11:07.41   11             
 13 #329 Sheeler, Katie        7 Otto Eldred-PA        11:15.67                  
 14 #257 Gates, Lauren         8 North East-PA         11:19.94   12             
 15  #44 Franklin, Jenna       7 Arkport/Canaseraga    11:20.14   13             
 16  #13 Straub, Madeline      8 Allegany-Limestone    11:22.41   14             
 17 #363 McKee, Paige          8 Penn Yan              11:25.72   15             
 18 #323 Close, Brooke         7 Otto Eldred-PA        11:29.88                  
 19   #5 Lippert, Emily        8 Allegany-Limestone    11:30.12   16             
 20   #9 Neal, Sara            7 Allegany-Limestone    11:31.29   17             
 21  #14 Studley, Alyssa       8 Allegany-Limestone    11:31.60   18             
 22   #7 McAfee, Kinsey        8 Allegany-Limestone    11:32.38   19             
 23  #11 Rhodes, Gabriella     8 Allegany-Limestone    11:34.63                  
 24 #263 Rummings, Mackenzie   8 North East-PA         11:35.35   20             
 25 #120 Chambers, Emma        7 Coudersport           11:40.74                  
 26  #43 Flaitz, MacKenzie     7 Arkport/Canaseraga    11:43.22   21             
 27 #301 Cady, Abbie           8 Northern Potter-PA    11:45.02   22             
 28 #190 Conti-Wendell, Emma   7 Iroquois-PA           11:45.36   23             
 29 #260 Hite, Brooke          8 North East-PA         11:55.50   24             
 30 #167 Bailey, Gabrielle     8 Hornell               12:01.58                  
 31 #303 Hyde, Megan           8 Northern Potter-PA    12:07.60   25             
 32  #53 Smith, Libby          7 Arkport/Canaseraga    12:11.44   26             
 33 #264 Rummings, Sydney      7 North East-PA         12:14.16   27             
 34 #381 Bartlett, Faith       8 Seneca-PA             12:15.32   28             
 35 #385 Kinnea, Gracie        7 Seneca-PA             12:18.30   29             
 36 #147 Schuyler, McKenzie    7 Franklinville         12:48.57                  
 37  #18 Wolfgang, Anna        8 Allegany-Limestone    12:52.04                  
 38   #3 Dedrick, EmaLee       8 Allegany-Limestone    12:55.84                  
 39 #360 Hopkins, Violet       7 Penn Yan              13:01.69   30             
 40 #122 Larsen, Leah          7 Coudersport           13:15.08                  
 41 #369 Stempien, Emily       7 Penn Yan              13:21.11   31             
 42  #42 Bill, Sophia          7 Arkport/Canaseraga    13:21.50   32             
 43  #47 Hubric, Michayla      7 Arkport/Canaseraga    13:22.72   33             
 44 #254 Bostwick, Isabella    7 North East-PA         13:23.94   34             
 45 #325 Delong, Gracie        8 Otto Eldred-PA        13:32.46                  
 46 #419 Miller, Faith         7 Smethport Area-PA     13:58.93                  
 47  #46 Herman, Chloe         7 Arkport/Canaseraga    14:07.34   35             
 48   #4 Ensell, Emily         7 Allegany-Limestone    14:08.78                  
 49  #40 Barrett, Jenna        7 Arkport/Canaseraga    14:26.43   36             
 50 #446 Engdahl, Mia          7 Southwestern-NY       14:31.35                  
 51  #45 Gilman, Caitlyn       7 Arkport/Canaseraga    14:40.35                  
 52 #368 Smith, Sophia         7 Penn Yan              14:45.82   37             
 53 #146 Moffet, Riley         8 Franklinville         14:56.93                  
 54 #151 Weber, Sarah          7 Franklinville         15:00.22                  
 55 #367 Rodgers, Serenity     8 Penn Yan              15:39.80   38             
 56 #196 Zuber, Laylana        7 Iroquois-PA           15:42.98   39             
 57 #194 Skelly, Rachel        7 Iroquois-PA           15:45.94   40             
 58 #216 Baldwin, Samantha     8 Jasper-Troupsburg     16:01.72                  
 59 #251 Adcock, Elizabeth     7 North East-PA         16:53.92                  
 60 #188 Bowden, Lutchina      7 Iroquois-PA           17:21.66   41             
 61 #192 McQueeney, Morgan     8 Iroquois-PA           17:22.99   42             
 62 #327 Miller, Mackenzie     7 Otto Eldred-PA        18:41.11                  
 63 #359 Hawthorne, Julia      7 Penn Yan              21:36.52   43             
 64 #219 Plaisted, Rachel      7 Jasper-Troupsburg     21:39.91                  
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Seneca-PA                    52    2    6    7    9   28   29               
      Total Time:    54:55.11                                                    
         Average:    10:59.03                                                    
   2 Allegany-Limestone           60    5    8   14   16   17   18   19          
      Total Time:    55:47.05                                                    
         Average:    11:09.41                                                    
   3 Northern Potter-PA           63    1    4   11   22   25                    
      Total Time:    55:47.06                                                    
         Average:    11:09.42                                                    
   4 North East-PA                69    3   10   12   20   24   27   34          
      Total Time:    56:12.54                                                    
         Average:    11:14.51                                                    
   5 Arkport/Canaseraga          125   13   21   26   32   33   35   36          
      Total Time:  1:01:59.02                                                    
         Average:    12:23.81                                                    
   6 Penn Yan                    151   15   30   31   37   38   43               
      Total Time:  1:08:14.14                                                    
         Average:    13:38.83                                                    
   7 Iroquois-PA                 185   23   39   40   41   42                    
      Total Time:  1:17:58.93                                                    
         Average:    15:35.79                                  
                           
 Event 2  Boys 5k Run CC JH Boys
=======================================================================          
    Name                    Year School                  Finals  Points          
=======================================================================          
  1 #406 Pikiewicz, Jack       8 Seneca-PA              9:07.45    1             
  2 #407 Pikiewicz, Liam       7 Seneca-PA              9:08.10    2             
  3 #405 Kuhn, Garrett         8 Seneca-PA              9:15.10    3             
  4 #269 Boyd, Lucas           7 North East-PA          9:17.57    4             
  5 #452 Bogdanowicz, Griffi   7 Southwestern-NY        9:20.42    5             
  6 #281 Leonard, Ben          8 North East-PA          9:22.96    6             
  7 #467 Luce, Ethan           8 Southwestern-NY        9:25.02    7             
  8 #277 Kerner, Nick          8 North East-PA          9:32.64    8             
  9 #319 Prince, Sawyer        8 Oswayo Valley-PA       9:34.55                  
 10 #295 Smith, Kaeman         8 North East-PA          9:35.78    9             
 11 #465 Lewis, Nate           7 Southwestern-NY        9:35.82   10             
 12 #466 Luce, Brendan         8 Southwestern-NY        9:36.78   11             
 13 #342 Love, Ryan            8 Otto Eldred-PA         9:49.27   12             
 14 #483 Ellenberger, Kevin    8 Seneca-PA              9:52.07   13             
 15 #207 Reeves, Chase         8 Iroquois-PA            9:52.07   14             
 16 #288 Reinsel, Aiden        8 North East-PA          9:54.69   15             
 17 #132 Ross, Ethan           8 Coudersport            9:57.18                  
 18 #206 Parker, Jackson       8 Iroquois-PA            9:57.48   16             
 19 #481 Brace, Kirk           8 Seneca-PA              9:57.97   17             
 20 #200 Bush, Lucas           8 Iroquois-PA            9:58.54   18             
 21  #20 Brink, Jacob          8 Allegany-Limestone     9:58.64   19             
 22  #21 Carpenter, Kohl       8 Allegany-Limestone    10:01.71   20             
 23 #198 Brieger, Brandon      8 Iroquois-PA           10:02.47   21             
 24 #129 Culvey, James         7 Coudersport           10:04.78                  
 25 #157 Haskell, Josh         8 Franklinville         10:06.01   22             
 26 #410 Shumac, Zach          7 Seneca-PA             10:09.25   23             
 27 #290 Rodemoyer, Ethan      8 North East-PA         10:10.25   24             
 28 #211 Slupski, Ryan         8 Iroquois-PA           10:12.04   25             
 29 #158 Hatch, Cayden         8 Franklinville         10:13.65   26             
 30 #477 Swanson, Kaden        8 Southwestern-NY       10:14.06   27             
 31 #451 Barreto, Caleb        7 Southwestern-NY       10:17.81   28             
 32 #459 Hagel, Oliver         8 Southwestern-NY       10:17.91   29             
 33 #203 Eddinger, Kyle        8 Iroquois-PA           10:23.58   30             
 34  #30 Palmer, Ian           7 Allegany-Limestone    10:24.54   31             
 35  #84 Tsylor, Jacob         7 Avoca                 10:27.54                  
 36 #199 Brown, Kaiden         8 Iroquois-PA           10:27.80   32             
 37  #73 Williams, Cameron     8 Arkport/Canaseraga    10:29.20                  
 38 #350 Schuessler, Nathan    8 Otto Eldred-PA        10:29.47   33             
 39 #205 McIntire, Brody       8 Iroquois-PA           10:30.38                  
 40 #464 Lawton, Jacob         7 Southwestern-NY       10:31.26                  
 41 #297 Turri, Cael           8 North East-PA         10:34.65   34             
 42 #285 Parmarter, Steve      8 North East-PA         10:38.63                  
 43 #278 Kilgas, Liam          7 North East-PA         10:40.95                  
 44 #480 White, Dan            8 Southwestern-NY       10:44.91                  
 45 #345 Post, Alex            7 Otto Eldred-PA        10:45.86   35             
 46 #227 Myers, Bryce          8 Jasper-Troupsburg     10:45.98                  
 47 #273 Elliot, Sawyer        7 North East-PA         10:46.65                  
 48  #55 Badeau, Andrew        7 Arkport/Canaseraga    10:47.14                  
 49  #33 Voeglin, Kevin        8 Allegany-Limestone    10:47.63   36             
 50 #287 Piersol, Matt         7 North East-PA         10:48.06                  
 51 #320 Whitman, Chase        7 Oswayo Valley-PA      10:56.06                  
 52 #401 Hiles, James          8 Seneca-PA             10:56.64   37             
 53 #181 Murphy, Collin        7 Hornell               10:59.88                  
 54 #271 Currier, Jackson      8 North East-PA         11:00.07                  
 55 #461 Johnson, Jacob        7 Southwestern-NY       11:01.37                  
 56  #37 Foster, Prince        8 Archbishop W          11:05.01                  
 57 #156 Conroy, Lliam         8 Franklinville         11:05.12   38             
 58 #468 McDaniel, Joey        8 Southwestern-NY       11:05.90                  
 59 #209 Santiago, Sam         7 Iroquois-PA           11:07.51                  
 60 #197 Barnes, Kobe          8 Iroquois-PA           11:15.16                  
 61 #463 Lachner, Braley       8 Southwestern-NY       11:18.68                  
 62 #371 Culver, Matthew       8 Penn Yan              11:20.74                  
 63 #202 Doverspike, Joe       7 Iroquois-PA           11:22.37                  
 64 #428 Gifford, Bryce        7 Smethport Area-PA     11:22.49                  
 65 #126 Batterson, Sawyer     7 Coudersport           11:23.34                  
 66 #334 Cornell, Joseph       7 Otto Eldred-PA        11:29.15   39             
 67 #165 Terwilliger, Conner   8 Franklinville         11:30.25   40             
 68 #298 Walker, Lucas         8 North East-PA         11:31.42                  
 69 #380 Wilkinson, Riley      7 Penn Yan              11:34.56                  
 70  #34 Volz, Matt            8 Allegany-Limestone    11:35.85   41             
 71 #163 Riling, Jesse         7 Franklinville         11:39.87   42             
 72 #352 VanCamp, Ethan        7 Otto Eldred-PA        11:41.44   43             
 73 #475 Svenson, Brett        8 Southwestern-NY       11:42.44                  
 74 #280 Kordes, Riley         7 North East-PA         11:44.08                  
 75 #184 Sisco, Daniel         8 Hornell               11:54.10                  
 76 #333 Coffman, Ryan         7 Otto Eldred-PA        11:55.61   44             
 77 #433 Ladlee, Kyle          7 Smethport Area-PA     12:14.56                  
 78 #317 Mckean, Sean          7 Oswayo Valley-PA      12:16.18                  
 79 #204 Igras, Ben            7 Iroquois-PA           12:29.12                  
 80 #127 Batterson, Seth       8 Coudersport           12:29.31                  
 81 #272 Currier, Mason        7 North East-PA         12:37.42                  
 82  #39 Swenson, Everett      8 Archbishop W          12:46.44                  
 83 #267 Azzano, Darryn        7 North East-PA         12:52.09                  
 84 #426 Dart, Luke            8 Smethport Area-PA     12:54.76                  
 85 #337 Ellison, Dylan        7 Otto Eldred-PA        12:57.03   45             
 86 #330 Batt, Ryan            7 Otto Eldred-PA        12:57.97                  
 87 #309 Petsch, Matthew       7 Northern Potter-PA    13:01.79                  
 88  #31 Schuman, Colton       7 Allegany-Limestone    13:12.07   46             
 89 #166 Woodruff, Lenny       7 Franklinville         13:17.83   47             
 90 #331 Bell, Harris          7 Otto Eldred-PA        13:29.60                  
 91 #374 Griffiths, Liam       8 Penn Yan              13:39.95                  
 92 #291 Ryan, Nathan          7 North East-PA         14:10.97                  
 93 #142 Shaffer, Danner       7 Cuba-Rushford         14:17.51                  
 94 #113 Salvagin, Evan        8 Campbell-Savona       14:29.90                  
 95 #321 Wylie, John           7 Oswayo Valley-PA      14:53.41                  
 96 #185 Tigner, Hakim         7 Hornell               15:12.05                  
 97 #153 Breton, Dominic       7 Franklinville         15:37.95   48             
 98  #32 Tarbox, Seth          8 Allegany-Limestone    16:37.52   49             
 99 #355 Zetwick, Clayton      7 Otto Eldred-PA        16:51.46                  
100 #222 Brown, Loren          8 Jasper-Troupsburg     16:55.20                  
101  #60 Garfield, Logan       8 Arkport/Canaseraga    18:02.90                  
102 #296 Stallings, Ben        7 North East-PA         18:15.61                  
103 #332 Clayson, William      7 Otto Eldred-PA        19:24.41                  
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Seneca-PA                    36    1    2    3   13   17   23   37          
      Total Time:    47:20.69                                                    
         Average:     9:28.14                                                    
   2 North East-PA                42    4    6    8    9   15   24   34          
      Total Time:    47:43.64                                                    
         Average:     9:32.73                                                    
   3 Southwestern-NY              60    5    7   10   11   27   28   29          
      Total Time:    48:12.10                                                    
         Average:     9:38.42                                                    
   4 Iroquois-PA                  94   14   16   18   21   25   30   32          
      Total Time:    50:02.60                                                    
         Average:    10:00.52                                                    
   5 Allegany-Limestone          147   19   20   31   36   41   46   49          
      Total Time:    52:48.37                                                    
         Average:    10:33.68                                                    
   6 Otto Eldred-PA              162   12   33   35   39   43   44   45          
      Total Time:    54:15.19                                                    
         Average:    10:51.04                                                    
   7 Franklinville               168   22   26   38   40   42   47   48          
      Total Time:    54:34.90                                                    
         Average:    10:54.98       
Event 3  Girls 5k Run CC V Girls SM
=======================================================================          
    Name                    Year School                  Finals  Points          
=======================================================================          
  1 #307 Perry, Danielle      10 Northern Potter-PA    20:41.18                  
  2 #302 Ford, Amanda         11 Northern Potter-PA    21:07.87                  
  3  #91 Knauss, Zoe          11 Buffalo Seminary      21:42.49    1             
  4  #76 Evarts, Morgan       12 Avoca                 22:32.87                  
  5 #121 Chambers, Sarah       9 Coudersport           23:30.27                  
  6 #145 Herman, Tarryn        8 Franklinville         23:43.35    2             
  7 #123 Rothermel, Laura     11 Coudersport           23:55.68                  
  8 #149 Smith, Taylor        12 Franklinville         24:25.17    3             
  9 #143 Haskell, Ally        12 Franklinville         24:54.27    4             
 10 #119 Wade, Shelby         11 Canisteo-Greenwood    24:59.76                  
 11 #217 Miles, Jillian       10 Jasper-Troupsburg     25:02.34                  
 12  #15 VanGuilder, Sadie    11 Allegany-Limestone    25:24.59    5             
 13 #101 Fuller, Hannah       12 Campbell-Savona       25:27.18                  
 14   #1 Carapellatti, Jade   12 Allegany-Limestone    25:43.59    6             
 15 #416 Gamet, Victoria      11 Smethport Area-PA     25:51.26                  
 16   #2 Clawson, Lindsey     11 Allegany-Limestone    25:55.78    7             
 17 #118 Smith, Diana         12 Canisteo-Greenwood    26:01.39                  
 18  #49 Mikolajczyk, Rachel   9 Arkport/Canaseraga    26:07.97                  
 19  #50 Mosko, Jasmine       12 Arkport/Canaseraga    26:37.82                  
 20 #324 Cousins, Lauren      11 Otto Eldred-PA        26:52.36                  
 21  #86 Abbott, Lydia        11 Buffalo Seminary      26:55.19    8             
 22 #152 Wozniak, Jewel       10 Franklinville         26:56.07    9             
 23  #75 Barley, Elizabeth    12 Avoca                 27:17.50                  
 24  #16 Vanguilder, Violet    9 Allegany-Limestone    27:38.50   10             
 25  #48 McInnes, Ellen       12 Arkport/Canaseraga    27:46.93                  
 26 #310 Coole, Faith         11 Oswayo Valley-PA      27:52.94                  
 27  #88 Browder, Tia          9 Buffalo Seminary      27:53.25   11             
 28 #220 Watkins, Paige        9 Jasper-Troupsburg     27:57.47                  
 29  #93 McHale, Maggie       12 Buffalo Seminary      28:06.17   12             
 30  #98 Yang, Jocelyn        11 Buffalo Seminary      28:48.93   13             
 31 #221 Yerheniia, Demehenk  10 Jasper-Troupsburg     29:11.62                  
 32  #54 Woodvine, Casey      12 Arkport/Canaseraga    29:26.37                  
 33  #97 Wagner, Peyton        9 Buffalo Seminary      29:54.51   14             
 34 #148 Smith, Kiara         10 Franklinville         31:27.91   15             
 35  #12 Rohrabacher, Hannah  11 Allegany-Limestone    32:59.69   16             
 36  #92 McCulloch, Maggie    10 Buffalo Seminary      33:23.83   17             
 37 #322 Austin, Reagan        9 Otto Eldred-PA        36:44.05                  
 38  #94 Rodriguez, Sophia     9 Buffalo Seminary      36:54.88                  
 39  #99 Zhang, Fiona          9 Buffalo Seminary      37:05.81                  
 40  #87 Bontempo, Georgia    10 Buffalo Seminary      38:30.41                  
 41 #420 Munzal, Ngor         12 Smethport Area-PA     45:18.00                  
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Franklinville                33    2    3    4    9   15                    
      Total Time:  2:11:26.77                                                    
         Average:    26:17.36                                                    
   2 Allegany-Limestone           44    5    6    7   10   16                    
      Total Time:  2:17:42.15                                                    
         Average:    27:32.43                                                    
   3 Buffalo Seminary             45    1    8   11   12   13   14   17          
      Total Time:  2:13:26.03                                                    
         Average:    26:41.21                

 

Event 4  Boys 5k Run CC V Boys SM
=======================================================================          
    Name                    Year School                  Finals  Points          
=======================================================================          
  1 Gregory, Darian           11 Smethport Area-PA     17:12.36    1             
  2 Tanner, Christian         11 Smethport Area-PA     17:39.95    2             
  3 Filbert, Sam              12 Allegany-Limestone    17:57.65    3             
  4 Barry, Hayden             11 Avoca                 18:11.46    4             
  5 Pierce, Dennis            11 Arkport/Canaseraga    18:27.44    5             
  6 Karr, Jacob               12 Oswayo Valley-PA      18:30.88                  
  7 Payne, Louis              11 Arkport/Canaseraga    18:32.30    6             
  8 Pavlock, Jordan            9 Smethport Area-PA     18:35.80    7             
  9 Szarowicz, Eric           11 Smethport Area-PA     18:36.81    8             
 10 Parulski, Jaycob          10 Campbell-Savona       18:40.38    9             
 11 Flexman, Ethan            12 Otto Eldred-PA        18:50.12   10             
 12 Hawkins, Kolton           12 Jasper-Troupsburg     18:55.11                  
 13 Rothermel, Conner         12 Coudersport           18:58.93                  
 14 Nannen, Ethan             10 Smethport Area-PA     19:03.88   11             
 15 Miller, Scott             11 Otto Eldred-PA        19:06.38   12             
 16 Wisniewski, Ryan           9 Allegany-Limestone    19:14.19   13             
 17 St. George, Chase         12 Arkport/Canaseraga    19:16.34   14             
 18 Fitzpatrick, Jacob        12 Campbell-Savona       19:25.10   15             
 19 Vosburg, Matt             10 Avoca                 19:30.40   16             
 20 DeLong, Brandyn           11 Otto Eldred-PA        19:41.85   17             
 21 Krenzel, Zack              9 Allegany-Limestone    19:43.91   18             
 22 Blencowe, Drew            12 Campbell-Savona       19:45.97   19             
 23 Alexis, Kyler              9 Smethport Area-PA     19:46.45   20             
 24 Peterson, Brandon         11 Smethport Area-PA     19:59.22   21             
 25 Bill, Mason               10 Arkport/Canaseraga    20:03.28   22             
 26 Lent, John                11 Coudersport           20:04.20                  
 27 Kress, Kyler              12 Arkport/Canaseraga    20:04.20   23             
 28 Bush, Maddox               8 Franklinville         20:12.69   24             
 29 Schuessler, Issac         10 Otto Eldred-PA        20:13.61   25             
 30 Flexman, Owen             10 Otto Eldred-PA        20:22.27   26             
 31 Sullivan, Jacob           10 Campbell-Savona       20:30.93   27             
 32 Heath, Peter              11 Smethport Area-PA     20:34.57                  
 33 Higgs, Donald              8 Allegany-Limestone    20:37.71   28             
 34 Besok, Ben                10 Allegany-Limestone    20:37.75   29             
 35 Thomas, Jay                8 Campbell-Savona       20:42.95   30             
 36 Hammond, CeJay            12 Avoca                 20:45.87   31             
 37 McKenna, Sean              9 Campbell-Savona       20:48.43   32             
 38 Murphy, Matthew           10 Otto Eldred-PA        20:53.57   33             
 39 Helsley, Hunter           10 Smethport Area-PA     21:01.52                  
 40 Laprade, Hudson           12 Arkport/Canaseraga    21:06.40   34             
 41 Cady, Clay                10 Northern Potter-PA    21:06.78                  
 42 Dick, Joseph              11 Campbell-Savona       21:10.40   35             
 43 Bill, Jackson             12 Arkport/Canaseraga    21:10.99   36             
 44 Pesock, Dylan             12 Oswayo Valley-PA      21:12.24                  
 45 Austin, Brevin            10 Oswayo Valley-PA      21:14.84                  
 46 Lippert, Shay              9 Allegany-Limestone    21:20.09   37             
 47 Creed, Derek              11 Otto Eldred-PA        21:25.57   38             
 48 Howard, Keagan            11 Otto Eldred-PA        21:26.50                  
 49 Opperman, Frankie          9 Allegany-Limestone    21:26.71   39             
 50 Riling, Tavi               9 Franklinville         21:36.78   40             
 51 Sheeler, Andrew           11 Otto Eldred-PA        21:46.29                  
 52 McKeirnan, Jeffrey        10 Smethport Area-PA     21:47.18                  
 53 VanSkiver, Joel            9 Campbell-Savona       21:50.42                  
 54 Malogrino, Zane            9 Oswayo Valley-PA      21:55.34                  
 55 Scordo, Joseph            12 Archbishop W          21:56.27                  
 56 Jordan, Micah              9 Otto Eldred-PA        21:56.36                  
 57 Evarts, Devin             12 Avoca                 22:01.21   41             
 58 O'Brochta, Nate           11 Avoca                 22:23.79   42             
 59 Diaz, Alex                10 Arkport/Canaseraga    23:07.51                  
 60 Schoonmaker, Hadyn         9 Otto Eldred-PA        23:08.86                  
 61 Rhinehart, Jacob           9 Otto Eldred-PA        23:28.63                  
 62 Merry, Jacob              11 Arkport/Canaseraga    23:36.50                  
 63 Staub, Dominick            9 Arkport/Canaseraga    24:17.61                  
 64 Merry, Justin             10 Arkport/Canaseraga    24:32.70                  
 65 Nolte, Matthew             9 Smethport Area-PA     24:39.36                  
 66 Oyer, John                11 Arkport/Canaseraga    24:50.63                  
 67 Nichols, Calum            12 Coudersport           24:53.88                  
 68 Zaldivar, Ian             12 Arkport/Canaseraga    25:03.15                  
 69 Salvagin, Maverick        12 Campbell-Savona       25:18.40                  
 70 Kellogg, Sam              12 Franklinville         25:26.20   43             
 71 Jennings, Charles         10 Franklinville         25:29.24   44             
 72 Cowles, Grant             11 Allegany-Limestone    25:33.20                  
 73 Hellrigal, Aiden          11 Campbell-Savona       26:04.23                  
 74 Forenz, Matthew            9 Jasper-Troupsburg     26:09.38                  
 75 Davidson, Ethan            9 Campbell-Savona       26:09.97                  
 76 Hayden, Lucas             10 Franklinville         26:17.15   45             
 77 Veneziani-Ungaro, Tulio   10 Otto Eldred-PA        26:49.45                  
 78 Buisch, Evan               9 Arkport/Canaseraga    27:24.42                  
 79 Ensell, Nick              10 Allegany-Limestone    27:32.84                  
 80 Essigmann, Leland         10 Jasper-Troupsburg     28:34.44                  
 81 Hedges, Andrew            10 Arkport/Canaseraga    30:45.13                  
 82 Prescott, Sam             10 Campbell-Savona       33:09.84                  
 83 Armpriest, Bryan           9 Campbell-Savona       33:18.62                  
 84 Barrett, Nicholas         11 Avoca                 40:08.00   46             
 85 Merry, Ethan               9 Arkport/Canaseraga    46:52.00                  
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Smethport Area-PA            29    1    2    7    8   11   20   21          
      Total Time:  1:31:08.80                                                    
         Average:    18:13.76                                                    
   2 Arkport/Canaseraga           70    5    6   14   22   23   34   36          
      Total Time:  1:36:23.57                                                    
         Average:    19:16.72                                                    
   3 Otto Eldred-PA               90   10   12   17   25   26   33   38          
      Total Time:  1:38:14.23                                                    
         Average:    19:38.85                                                    
   4 Allegany-Limestone           91    3   13   18   28   29   37   39          
      Total Time:  1:38:11.21                                                    
         Average:    19:38.25                                                    
   5 Campbell-Savona             100    9   15   19   27   30   32   35          
      Total Time:  1:39:05.33                                                    
         Average:    19:49.07                                                    
   6 Avoca                       134    4   16   31   41   42   46               
      Total Time:  1:42:52.73                                                    
         Average:    20:34.55                                                    
   7 Franklinville               196   24   40   43   44   45                    
      Total Time:  1:59:02.06                                                    
         Average:    23:48.42   
       


 
Event 5  Girls 5k Run CC V Girls LRG
=======================================================================          
    Name                    Year School                  Finals  Points          
=======================================================================          
  1 #365 Nicholson, Maci      11 Penn Yan              20:40.10    1             
  2 #265 Van Tassell, Taylor  12 North East-PA         21:08.50                  
  3 #266 Zahner, Carlye       12 North East-PA         21:32.70                  
  4 #175 Putnam, Mackenzie    10 Hornell               21:44.18    2             
  5 #448 Sullivan, Hannah     11 Southwestern-NY       21:58.35                  
  6 #168 Browne, Carter        9 Hornell               22:29.48    3             
  7 #364 Murphy, Gracie        9 Penn Yan              22:39.57    4             
  8 #138 Litchner, Josie      12 Cuba-Rushford         22:56.78    5             
  9 #170 Eason, Kayla         11 Hornell               23:11.06    6             
 10 #397 Wisniewski, Jessica  11 Seneca-PA             23:13.71    7             
 11 #386 Klick, Jordan        11 Seneca-PA             23:16.59    8             
 12 #174 McIntosh, Netasha     9 Hornell               23:23.53    9             
 13 #137 Kumpf, Hailey         9 Cuba-Rushford         23:28.51   10             
 14 #176 Robinson, Aubre      10 Hornell               23:54.25   11             
 15 #256 Durst, Sophie        10 North East-PA         24:07.04                  
 16 #394 Spires, Izzy         11 Seneca-PA             24:18.07   12             
 17 #389 Sandberg, Holly      12 Seneca-PA             24:35.18   13             
 18 #447 Nelson, Lily          9 Southwestern-NY       24:43.22                  
 19 #387 Klick, Taylor         9 Seneca-PA             24:51.70   14             
 20 #388 Myers, Natalya       11 Seneca-PA             25:03.81   15             
 21 #172 Greenthal, Kelsea     9 Hornell               25:26.14   16             
 22 #396 Wettekin, Paige      10 Seneca-PA             25:51.11   17             
 23 #255 Currier, Elizabet    10 North East-PA         26:27.43                  
 24 #171 Foreman, Clara        9 Hornell               26:27.93   18             
 25 #173 Hanchett, Brieanna   12 Hornell               26:39.22                  
 26 #193 Miller, Madison       9 Iroquois-PA           26:50.20                  
 27 #361 Ingram, Mary         12 Penn Yan              27:49.00   19             
 28 #444 Barreto, Madison      9 Southwestern-NY       27:59.35                  
 29 #169 Cansdale, Hailey      9 Hornell               29:42.83                  
 30 #177 Wilkins, Lili        12 Hornell               29:48.13                  
 31 #383 Cass, Kelly          10 Seneca-PA             29:57.08                  
 32 #357 Fleet, Anna          10 Penn Yan              30:28.65   20             
 33 #134 Fry, Payton          11 Cuba-Rushford         30:52.29   21             
 34 #135 Grasso, Meredith     10 Cuba-Rushford         31:40.33   22             
 35 #136 Kameck, Deanna       12 Cuba-Rushford         33:29.18   23             
 36 #391 Schaney, Madison     11 Seneca-PA             36:30.00                  
 37 #366 Pietrusinski, Teres  12 Penn Yan              40:00.00   24             
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Hornell                      31    2    3    6    9   11   16   18          
      Total Time:  1:54:42.50                                                    
         Average:    22:56.50                                                    
   2 Seneca-PA                    54    7    8   12   13   14   15   17          
      Total Time:  2:00:15.25                                                    
         Average:    24:03.05                                                    
   3 Penn Yan                     68    1    4   19   20   24                    
      Total Time:  2:21:37.32                                                    
         Average:    28:19.47                                                    
   4 Cuba-Rushford                81    5   10   21   22   23                    
      Total Time:  2:22:27.09                                                    
         Average:    28:29.42                                                    
Event 6  Boys 5k Run CC V Boys LRG
=======================================================================          
    Name                    Year School                  Finals  Points          
=======================================================================          
  1 #234 Hagos, Abel          11 McQuaid Jesuit        16:38.15    1             
  2 #411 Smith, Brock         10 Seneca-PA             17:32.34    2             
  3 #472 Scroxton, Eddie      10 Southwestern-NY       17:43.97    3             
  4 #248 Stefkovich, Ryan     12 McQuaid Jesuit        17:44.75    4             
  5 #228 Brunacini, Nate      12 McQuaid Jesuit        17:51.24    5             
  6 #372 DeMoras, Ben         12 Penn Yan              17:56.35    6             
  7 #243 Penwarden, Brent     10 McQuaid Jesuit        17:56.56    7             
  8 #453 Bryant, Dagon        10 Southwestern-NY       18:02.17    8             
  9 #412 Stepnowski, Robert   12 Seneca-PA             18:08.69    9             
 10 #479 Vezina, Tony         12 Southwestern-NY       18:12.72   10             
 11 #409 Schneider, Jake      11 Seneca-PA             18:30.46   11             
 12 #232 Dovi, Spencer        10 McQuaid Jesuit        18:34.59   12             
 13 #233 Gunderman, Bryce     10 McQuaid Jesuit        18:50.86   13             
 14 #229 Byrne, Brendan       11 McQuaid Jesuit        18:53.30   14             
 15 #286 Pennington, Brock     9 North East-PA         19:00.07   15             
 16 #408 Post, Nick           12 Seneca-PA             19:00.48   16             
 17 #404 Kuhn, Billy          12 Seneca-PA             19:08.02   17             
 18 #239 Mancini, Evan        12 McQuaid Jesuit        19:14.72                  
 19 #415 Zajac, Matt          10 Seneca-PA             19:17.32   18             
 20 #403 Hopson, Alex         10 Seneca-PA             19:24.24   19             
 21 #240 Martin, Ryan         10 McQuaid Jesuit        19:25.00                  
 22 #378 Mowry, Ayden          9 Penn Yan              19:33.53   20             
 23 #178 Bailey, Jacob        12 Hornell               19:33.69   21             
 24 #414 Yaple, Gage          12 Seneca-PA             19:36.90                  
 25 #292 Ryan, Peter          10 North East-PA         19:37.25   22             
 26 #276 Haskins, Anthony     10 North East-PA         19:39.79   23             
 27 #235 Hobbs, Danyon        10 McQuaid Jesuit        19:43.00                  
 28 #274 Fox, Hayden           9 North East-PA         19:50.40   24             
 29 #456 Fye, Brady           10 Southwestern-NY       19:57.29   25             
 30 #379 Silliman, Peyton     12 Penn Yan              20:01.46   26             
 31 #183 Shick, Alex          12 Hornell               20:04.16   27             
 32 #473 Shafer, Ryan         10 Southwestern-NY       20:04.32   28             
 33 #462 Kinnear, Jaden        9 Southwestern-NY       20:12.25   29             
 34 #179 Burdick, Zachary     12 Hornell               20:15.54   30             
 35 #186 Walsh, Einon          9 Hornell               20:17.60   31             
 36 #377 Moore, Connor         9 Penn Yan              20:19.65   32             
 37 #238 Leni, Frank          12 McQuaid Jesuit        20:27.56                  
 38 #402 Hochschild, Cameron  10 Seneca-PA             20:30.05                  
 39 #478 Vanstrom, Jackson    10 Southwestern-NY       20:35.10   33             
 40 #373 Golden, Garrett      11 Penn Yan              20:40.73   34             
 41 #294 Seman, Andrew         9 North East-PA         20:46.82   35             
 42 #182 Roberts, Sam         10 Hornell               20:50.48   36             
 43 #140 Fanton, Ian          10 Cuba-Rushford         20:56.05                  
 44 #283 Luebbert, Chris       9 North East-PA         20:56.30   37             
 45 #214 Westcott, Joe        10 Iroquois-PA           21:06.73                  
 46 #289 Reinsel, Nolan       10 North East-PA         21:10.56   38             
 47 #245 Refermat, Stan       10 McQuaid Jesuit        21:22.76                  
 48 #460 Hanson, Carson        9 Southwestern-NY       21:23.31                  
 49 #482 Brace, Konnor        10 Seneca-PA             21:24.32                  
 50 #236 Jones, Kyle          10 McQuaid Jesuit        21:30.31                  
 51 #476 Svenson, Kurt        11 Southwestern-NY       21:53.99                  
 52 #201 Cooper, Justin       12 Iroquois-PA           22:06.58                  
 53 #469 McKotch, Carter       9 Southwestern-NY       22:09.83                  
 54 #241 Mruzek, Phil         12 McQuaid Jesuit        22:19.88                  
 55 #141 Frederick, Joey      10 Cuba-Rushford         22:25.90                  
 56 #180 Clifford, Jake       10 Hornell               22:29.93   39             
 57 #244 Phipps, Connor       11 McQuaid Jesuit        22:49.19                  
 58 #458 Hagel, Max           10 Southwestern-NY       23:15.34                  
 59 #470 Morse, Joe           10 Southwestern-NY       23:53.70                  
 60 #370 Bishop, Mason         9 Penn Yan              24:27.73   40             
 61 #208 Rose, Matt           10 Iroquois-PA           24:51.41                  
 62 #230 Chase, Angus         11 McQuaid Jesuit        25:23.26                  
 63 #246 Repp, Nick           10 McQuaid Jesuit        25:23.61                  
 64 #454 Bryant, Tate         10 Southwestern-NY       26:08.93                  
 65 #471 Richards, Tyler      12 Southwestern-NY       26:09.97                  
 66 #455 Engdahl, Jackson     10 Southwestern-NY       27:09.23                  
 67 #139 Barber, Dominic      12 Cuba-Rushford         28:12.32                  
 68 #247 Shiffhauer, Matthew  12 McQuaid Jesuit        28:17.50                  
 69 #413 Watkins, Hudson      11 Seneca-PA             29:49.11                  
 70 #215 Woodring, Ethan       9 Iroquois-PA           29:59.64                  
 71 #457 Gustafson, Hunter    10 Southwestern-NY       35:56.89                  
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 McQuaid Jesuit               29    1    4    5    7   12   13   14          
      Total Time:  1:28:45.29                                                    
         Average:    17:45.06                                                    
   2 Seneca-PA                    55    2    9   11   16   17   18   19          
      Total Time:  1:32:19.99                                                    
         Average:    18:28.00                                                    
   3 Southwestern-NY              74    3    8   10   25   28   29   33          
      Total Time:  1:34:00.47                                                    
         Average:    18:48.10                                                    
   4 Penn Yan                    118    6   20   26   32   34   40               
      Total Time:  1:38:31.72                                                    
         Average:    19:42.35                                                    
   5 North East-PA               119   15   22   23   24   35   37   38          
      Total Time:  1:38:54.33                                                    
         Average:    19:46.87                                                    
   6 Hornell                     145   21   27   30   31   36   39               
      Total Time:  1:41:01.47                                                    
         Average:    20:12.30